Finanční gramotnost

Adéla dlouhodobě vykazuje znaky velmi špatné finanční gramostnosti.

V době největší slávy (přelom let 2022/2023) vydělávala streamováním na sociálních sítích kolem 140 tisíc Kč měsíčně (zdroj). I přestože bydlela ve svém vlastním velmi dobře zařízeném bytě a měla tedy minimální náklady, všechny peníze prohýřila za absurdní nesmysly. Jako příklad rozhazování uveďme nesmyslně časté nákupy předražené kávy na benzině a ve Starbucks, bezdůvodné ježdění Taxi namísto hromadné dopravy, nebo používání předražených jednorázových menstruačních kalhotek (zdroj).

Ze streamů v jejím bytě bylo také zřejmé, že Adéla nebyla ochotná několik měsíců vybalit výbavu bytu ze stěhovacích krabic, přičemž některé kusy příslušenství raději nakoupila znovu, než aby krabice vybalila.

Hodně o rozhazování peněz vypovídá i záznam, ve kterém majitelka chaty zjišťuje, jaký nepořádek jí Adéla nechala v poskytnutém ubytování a přitom najde několik porcí vyhozeného bezvadného jídla z McDonald’s (zdroj) a také vyhozený bezvadný termohrnek, který nový stojí cca 700 Kč (zdroj).

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak již výše zmíněný byt. Ten koupila za 1,5 milionu Kč, ale po několika měsících ho prodala za necelých 800 tisíc Kč (zdroj). Důvodem ke snížení ceny přitom nebyl pokles na trhu nemovitostí, ani to, že by Adéla byt nějak (zásadně) znehodnotila.

Adéla krátce před prodejem bytu prodejní cenu dokonce sdělila na jednom ze svých streamů, načež jí řada diváků radila, aby takhle pod cenou neprodávala. Na to ale Adéla nedbala a tvrdila, že byt musí prodat co nejdřív, protože se nutně potřebuje přestěhovat. Za potřebou stěhování ale nebylo nic skutečně důležitého, nýbrž pouze její celebritovské manýry a ničím nepodložený předpoklad, že v Praze bude moci „začít nový život“.

Následně se Adéla přestěhovala do nájemního bytu v Praze s měsíčním nájmem cca 40 tisíc Kč. Již po 3 měsících od stěhování bylo zřejmé, že se Adéla dostává do finanční tísně – což ale Adéla zprvu odmítala veřejně připustit, ale divák si tuto skutečnost mohl dovodit ze změny chování, návyků a později se potvrdilo z uniklých soukromých konverzací.

Obdobně postupovala s nákupem a prodejem auta, které koupila za 40 tisíc Kč, následně ho prodala za 5 tisíc Kč, protože nabyla přesvědčení, že je kradené (zdroj), aby si následně koupila další auto, které pak několik měsíců nepoužívala.

Rok 2024

Adéla v současné době má výrazně nižší příjmy. Sledovanost její tvorby klesla na zlomek původních hodnot a setrvale klesá. Také už nebydlí v Praze, ale v Ústeckém kraji, kam se přestěhovala jednak za levnějším nájmem, ale především, aby mohla „začít nový život“.

Je zjevné, že z doby vysokých příjmů i z prodeje bytu nemá žádné ušetřené peníze, naopak je zatížená splácením vícero závazků.

Rozprodává co může, například prodala svůj iPhone 15 a místo toho si za 3-4000 Kč koupila zastaralý iPhone 7, kterému už skončila podpora. To zní na první pohled jako ekonomicky rozumný krok – až na to, že právě iPhone je pro Adélu jediným zdrojem obživy. Důsledek se dostavil záhy: technická kvalita její tvorby rázem klesla, obraz je rozmazaný, významně se zasekává, přehřívá se a Adéla musí ukončovat streamy předčasně.

Toto může mít krátkodobě úspěch. Její tvorba totiž opět nabrala nový komediální rozměr bizarnosti tím, že iPhone 7 nestíhá a tak Adéle nepasují zkrášlující obličejové filtry.

Je ale důležité podotknout, že Adéla si iPhone 15 koupila na splátky (zdroj) a podle neověřených informací půjčku prodejem neumořila a údajně jej tak i po prodeji nadále splácí.